Size For Seventy: Antoine Vaillant's $10/Day Muscle Building Diet

Team Universal
Written By: Team Universal
January 28th, 2015
Updated: June 13th, 2020
Categories: Articles Nutrition
50.1K Reads
Size For Seventy: Antoine Vaillant's $10/Day Muscle Building Diet
Charismatic IFBB Pro Antoine Vaillant was given the task of building a 7-day meal plan on $70. Is he able to succeed? Follow him on his journey on the first episode of "Size For Seventy".

Inspired by Animal’s popularly pragmatic breakthrough shopping series, “Big on a Budget”, its brother brand Universal prompted their most high profile bodybuilder to take on a similar challenge. Drawing upon his experiences as a young, aspiring lifter in his native Montreal, IFBB Pro Antoine Vaillant entered an old school New Jersey grocery store with seventy US dollars and a singular objective—with ten bucks a day, design an effective diet plan for muscle growth that would last an entire week. The end result? The premier episode of “Size for Seventy”:

As could be expected, and as common sense would dictate, a priority was placed on protein. Heading straight to the butcher section, Antoine grabbed three family packs of ground beef, allowing him to make two 8 ounce beef meals per day. A rock solid foundation of protein. But one that ate up nearly half of his weekly allowance. He’d have to tighten up moving forward. And conservative moderation do not come easily to Antoine Vaillant.

The next move was in the direction of a bodybuilding staple, that luckily, happened to be on sale—cans of chunk light tuna. Available at just $0.79 per can, Antoine scooped up fourteen, allowing him to have another meal constituted of two cans per day for just over eleven bucks total. With this bargain in his cart, he was making progress. Next on the list? The cornerstone of every bodybuilding breakfast. Eggs.

Deciding to make a meal of five whole eggs every morning for the week, Antoine selected three “dozens” of the store brand large white eggs. Between the ground beef, tuna and eggs, Antoine had now hunted down and gathered all of the protein he’d need to survive the week. Now it was time to tackle a more affordable whole food macronutrient—carbs.

His primary carbohydrate of choice for years, Antoine scooped up a big bag of log grain white rice for under four dollars. Easy to prepare and digest, tasty and affordable, mixing rice with his protein of choice has served him well, fueling grueling workouts and helping to pack on the mass.

Universal Nutrition Supplements

Next up was another bodybuilding nutrition must. To quote Antoine, “I want my oats in the morning… And I want them quick.” Luckily quick oats were ready and waiting to be purchased, with two small containers providing plenty to cover the oatmeal to be paired with his scrambled eggs for the seven breakfasts of the week, with the extra oats to be added to his Ultra Whey Pro shakes for extra lifting fuel and caloric punch.

Making a point of adding supplemental fat to his meals, Antoine sought out his lifelong favorite source of monounsaturated fats, extra virgin olive oil, which he has used since he was a rank amateur at only fifteen years old. EVOO, he is quick to point out, he adds to his meals after cooking. At $3.99 a bottle, it was a steal.

Always a last minute addition with a few remaining bucks was a bunch of bananas at $0.69/lb. With crucial micronutrients, extra carbs and a ton of flavor on the cheap, our budgeting bodybuilders often spend their remaining change on bananas. Antoine was no different, chopping his up to be added to his morning oatmeal.

Universal Pro Antoine Vaillant

Something of a departure from his Animal brethren, Antoine made a point of carving out a portion of his budget to dedicate to the accoutrements. Pausing to reflect on the carnage of the Kikkoman War of 1904 he purchased soy sauce for his rice and his eggs. Cinnamon, mon, for his oatmeal. And the crystal clear choice of Crystal hot sauce which he was able to purchase for less than the standard industry leader, Frank’s Red Hot. Now, not only would Antoine’s food provide the nourishment needed to grow bigger and stronger, but it would taste good going down along the way. Here Antoine displays his advanced understanding of how the bodybuilding game is played, if you’re in it for the long haul. Simple steps that can be taken to liven up clean eating, like the inclusion of a few spices and condiments, really make a huge difference in making the physique craftsman’s diet infinitely more palatable.

Dancing, sunglasses indoors, French-Canadian one-liners and surveillance monitor posing aside, at the essence of “Size for Seventy” is a serious message. One that Antoine proves with sincere conviction…the eating necessary to develop and prosper as an aspiring bodybuilder can be done with limited resources. All it takes are the discipline to budget your cash, some pre-planning, a basic grasp of math and the determination to reach for your goals. The stringer tanks and mohawks are just icing on the cake.

Antoine's Shopping List

Item Quantity Cost
2.5lbs Ground Beef 3 $34
Can of Tuna 14 $11
Bag of Rice 1 $4
16oz. of Oatmeal 2 $3
Extra Virgin Olive Oil 1 $4
Hot Sauce 1 $2
Soy Sauce 1 $2.50
Cinnamon 1 $1.50
Bananas 1 $2.50
TOTAL $64.50
28 Comments
gregory barker
Posted on: Tue, 07/07/2015 - 09:51

when what and how do i eat the meals everyday? Please help

nick
Posted on: Wed, 03/18/2015 - 20:01

when do you eat each meal? Do you eat the eggs and rice and oats every morning ? Then beef and rice for lunch and dinner and have the tuna mid day and afternoon ?

Dj muck muck
Posted on: Sat, 02/21/2015 - 13:48

Is the ground beef 90% lean? or does that not matter?

HeavyHitter
Posted on: Thu, 03/19/2015 - 13:44

That depends on the individual needs of the person. If it fits your macros, use whatever % fat beef you want.

D4
Posted on: Tue, 02/17/2015 - 11:33

seems pretty balanced actually.
roughly 3500 calories per day. 150 grams fat, 300 grams carbs, 230 grams protein.

Nice job, nice video. Tho it might get a bit boring after a few weeks.

Jim
Posted on: Wed, 08/31/2016 - 22:15

Is 3500 enough? Considering average men burn 3000 per day just by existing, not including what is burnt by a work out?

Mike
Posted on: Mon, 02/09/2015 - 21:02

Wish I could post a photo of all the meals I have prepped! Just followed the size for 70 shopping list here in Australia and still worked out under $70! Super happy about it! Meals all pre-made for the week! Now it's time to head back to the gym!

Kellimbus
Posted on: Mon, 02/09/2015 - 02:17

That's one crazy of a shopping list. So you'l tellin me that this sources will do some big difference.

Allen Kurapati
Posted on: Sun, 02/08/2015 - 21:35

lol I use so much, its not virgin anymore haha, extra virign olive oil

Adam
Posted on: Sun, 02/08/2015 - 13:27

Is it just me or am I not seeing 3 dozen eggs on the shopping list?

HeavyHitter
Posted on: Tue, 02/10/2015 - 19:14

They're not on the list...so really, the total should have been $71.97...

grappler22
Posted on: Sun, 02/08/2015 - 10:38

Very informative,thank u... he is a funny guy... the end where he shows exactly how to cook it and bring it all together was great.

Joshua
Posted on: Sat, 01/31/2015 - 15:14

Watching a huge, gown man chasing ducks is about the funniest thing I've seen this week. Very good info too!

John
Posted on: Sat, 01/31/2015 - 14:04

"Hey can someone spoon feed me every little scrap of information about this or should I just figure it out myself? I don't really want to have to divide everything by 7."

William
Posted on: Sat, 01/31/2015 - 01:44

you didn't wash the rice :S

PXMike
Posted on: Tue, 02/10/2015 - 02:12

Wash the rice? That's a new one.

Emelio Gallegos
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 20:48

Nice video
Totally doing this next week
Funny guy

Alan N.
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 17:59

How many calories/protein is this diet per day?

Scott
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 14:49

Because vegetables are so over rated!

Adam
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 11:44

Throw in a bag or two of spinach or frozen veggies with the left over $

Bryan Burke
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 10:16

The amount of mercury you will ingest from the tuna is very dangerous.

Ron
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 09:43

"with the extra oats to be added to his Ultra Whey Pro shakes for extra lifting fuel and caloric punch."

I didnt see Ultra Whey Pro on the shopping list...

HeavyHitter
Posted on: Mon, 02/09/2015 - 11:01

He's a sponsored athlete - Ultra Whey Pro = $0.00. For those not sponsored, if you could stretch a 5lb tub of Ultra Whey out to a month, you'd add another $55-60 to the month, or about $1.80/day, $12.60 or so per week. Even then - $85/week is not bad if you're eating that clean.....

adam
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 09:18

so you are telling me 2.5lbs of beef and 14 cans of tuna is enough protein for at least 21 meals?

M&S Team Badge
JohnnyG
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 09:49

Hey Adam,

Antoine actually buys 3 packs of beef, so that's a little more than 7lbs of beef for the week. He explains the breakdown of the meals at the end of the video.

Eric Whitehead
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 04:49

I would really like to see the meal plan that goes with this shopping list. This does look very affordable, and the daily meal list would be very helpful.

M&S Team Badge
JohnnyG
Posted on: Fri, 01/30/2015 - 09:05

Hey Eric,

If you watch the video, at the end Antoine cooks the meals and goes over his daily meals. It's a pretty fun watch!

Mike
Posted on: Fri, 09/04/2015 - 20:45

If you look at Antoine's "Size for 70" at bodybuilding.com, it breaks it down into the five daily meals for you.